Canlı ve parlak saçlar için bal kabağı

Kışın sağlıklı saçlar için yenilmesi gereken gıdalar.

Canlı ve parlak saçlar için bal kabağı
İlginizi çekebilir

KIŞIN SAÇLARINIZI TURUNCU BESİNLER İLE KORUYUN

Kış aylarında yaşanan vitamin ve mineral eksiklikleri saçların dökülmesine, sağlıksız bir görünüm almasına yol açıyor. Cildimiz gibi saçlarımızın da bu dönemde sağlığını kaybetmemesi için doğanın turuncu güçlerinden yararlanmak gerekiyor.

Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı kış aylarında da saçların sağlıklı olmasını sağlayan vitamin ve mineral deposu turuncu besinler hakkında bilgi verdi.

Canlı ve parlak saçlar için bal kabağı
Bal kabağı yemek saçların canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Saç dökülmesinin önüne geçer. Demir, potasyum ve magnezyum kaynağı bal kabağı, kış aylarında sıklıkla
yenilmesi gereken besinlerin başında gelir. Sağlıklı saçlar için gerekli olan A ve E vitaminleri bolca bulunur. Özellikle fosfor içeriği ile saçlara doğal bir bakım yapar. Bal kabağı pek çok tarifle pişirilebilir. Bal kabağı çorbası ya da az şekerli hafif bir bal kabağı tatlısını kış aylarında yiyetebilirsiniz.

Mercimek yeni saç oluşumunu destekler Potasyum ve B vitamini içeriği yoğun olan mercimek, saç dökülmesini önlenmesinin yanında saçların gelişmesi için de etkili besindir. B vitamini içeriği ile saçların dökülmesine engelleyen ve saçları gürleştiren mercimek, haftada en az 1 defa yenilmesi gereken besinler arasında yer alır. İçerdiği yüksek lif ile bağışıklığı güçlendiren ve kalp sağlığını da destekleyen mercimek, aynı zamanda A vitamini açısından da zengin bir besindir.
Her gün bir havuç saç köklerini besliyor
Yüksek A vitamini içeriği ile göz sağlığı kadar saç sağlığına da yararlı olan bol lif içerikli havuç, her gün yenilebilir besindir. Özellikle salatalarda ve yemeklerde tercih edilebilen havuç, dikkatli yenildiği takdirde kilo almaya yol açmaz. Yani her birey kendi porsiyonunda havucu rahatlıkla yiyetebilir. Sağlıklı saçlar için saç derisi önemlidir. Havuç da içerdiği A vitamini ile saç derisini ve saç köklerini korur.

Gür saçlar için günde 2 kayısı
Günde 2 adet yenilebilecek kayısı içerdiği potasyum, fosfor, manganez ve demir içeriği ile saç kadar göz ve cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Özellikle saçların daha gür görünmesi, dökülmesinin önlenmesi ve saç derisinin canlı olmasında oldukça etkilidir. Yüksek lif içeriği ile mide ve bağırsak sorunlarının oluşmasını önlemeye de yardımcı olur.

Vitamin ve mineral kaynağı somon
Somon, yüksek omega 3 içeriği ile saçların gürleşmesine ve dökülmemesine yardımcı olur. Özellikle saçın beslenmesini sağlayan ve dökülmesini durduran pridoksin isimli B6 vitaminini
de içerir. Yine içerdiği B vitamini, selenyum, iyot ve pek çok mineral ile hem yeni saçların gelişimine hem de bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Haftada en az 3 gün yenilebilen somon bol limon ile yendiğinde kansızlık sorunlarına da çözüm olabilir.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ