Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Çanakkale'de kaderi değiştiren rüya

Kimi rüyalar hayatımızda büyük iz bırakır. Ama kimi rüyalar da bir milletin varoluş savaşında rol alır. Derviş Ahmet Efendi'nin Çanakkale Savaşı esnasında gördüğü rüya tam da böyle bir rüya:

İsmet Efendi Dergâhı dervişlerinden Mülâzım-ı evvel (Yedek Subay) Ahmed Efendi'nin birliğinde cephane bitmişti. Gerideki birliklerle irtibat kopmuş, yardım ümidi tamamen tükenmiş ve de askere dağıtılmak üzere nefer başına on yedi mermi kalmıştı. Şehitlikten ya da teslim olup esir düşmekten başka yol görünmüyordu.
Ahmed Efendi¸ geceyi gözyaşları içinde ibadet ve dua ile geçirir. Bütün gün savaşmanın verdiği yorgunlukla bir ara kendinden geçer. Rüyasında karşı tepeden iki pir, Ahmed Rufaî Hazretleri ile Abdülkadir-i Geylânî Hazretleri kol kola girmiş, kendilerine doğru gelmektedirler. Gelirken de sürekli şu cümleyi tekrarlamaktadırlar: ‘İzâ kaale'l abdü Ya Rab, kaal'allâhü lebbeyk ya abd.' (Kul Ya Rab dediği zaman, Allah der ki, buyur ey kulum.)

Ahmed Efendi, komuta kademesindeki arkadaşlarına ve erata, sabah olur olmaz gördüğü rüyayı anlatır. Kendisinin teslim olmayıp savaşacağını söyler ve onların da bu husustaki fikirlerini sorar: ‘Evlatlar, ben teslim olmam, ama siz ne dersiniz, burada hepimizin akıbeti mevzubahis?' Birlikteki erler, rüyayı ağlayarak dinledikten sonra, hep bir ağızdan tereddütsüz cevap verirler: ‘İsterseniz kalan on yedişer mermiyi de dağıtmayın, biz süngülerimizle düşmana hücum ederiz!"

O gün 150 er ve üç subay, mermileri kalmadığı için süngüleri, kanları ve canları ile bulundukları mevkii kahramanca müdafaa ederler. Bu sayede, Türk mevzileri arasında bir koridor açıp ilerlemek isteyen düşmanın oyunu bozulur. 5. Topçu Alayı, 2. Top Bataryası'nın 5 Haziran 1915 günü, Çanakkale Harbi'nin dönüm noktalarından olan bu mücadelesinin hatırası, Gelibolu'nun Soğanlıdere mevkiinde Son Ok Şehitliği'nde yaşamaktadır. (İsmail Çolak, Okuldan Çanakkale'ye: Mahşerin İrfan Ordusu, 2008, Nesil Yayınları)

Çanakkale Savaşı'nda dünya devlerine meydan okurken toprağa düşüp Hakk'a yürüyen şehitlerimizin ruhu şâd olsun! ve artık onlarla buluşan gazilerimizin de!

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

bayzan@gmail.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ