Bebek bakımında bilinmesi gereken noktalar

Uykudan, Emeklemeye Bebek Bakımında Küçük ve Hayat Kurtaran Öneriler

 Bebek bakımında bilinmesi gereken noktalar
İlginizi çekebilir

Bebeklerimizle hayat çok güzel ama kimi zaman zor. Biraz kolaylaştırmaya ne dersiniz? Size küçük püf noktaları hazırladık, her bebeğin birbirinden farklı olduğunu da unutmadık;

Bebeğiniz geceleri uyumuyorsa;

Öncelikle sakin olun çünkü; bu sorunu sadece siz ve bebeğiniz yaşamıyorsunuz. Eğer bebeğinizin fiziksel bir sıkıntısı olmamasına rağmen uyumuyorsa, belki de ona henüz bir uyku rutini oluşturmadığınızdandır. Uyku rutininden neyi kast ediyoruz? Bebekler ve çocuklar belirsizliği sevmezler. Uykuya geçiş sürecini netleştirin. Her akşam aynı saatlerde alt temizliği, ılık ve uzun bir banyo, banyo sırasında oyun, masaj ve hafif bir müzik ya da bir ninni.

Bebeğiniz gece ağlıyorsa;

Ağlamak bebeklerin en temel iletişim kurma yöntemi. O nedenle öncelikle onun neden ağladığını anlamaya çalışın. Hemen kucağınıza almayın ve sakinleşmesini bekleyin. Temel ihtiyaçlarını giderin. Karnı açsa karnını doyurun, alt temizliğini yapın, gazını çıkarın.

Bebeğiniz diş çıkarıyor ve uykusuzsa;

Özellikle ilk dişler uykusuz ve huzursuz gecelerin de habercisidir. Bu dönemde bebekler sürekli dişlerini kaşımak isterler. Bu acı ve huzursuzluk durumunu ortadan kaldırmak için doktorunuzun önerdiği jelleri uykudan önce sürün. Gece uyanmalarında yanında olup onu okşayarak sakinleştirin. Geceleri altının kuru olduğundan mutlaka emin olun.

Emeklediği dönemlerde;

Emekleme dönemi bebeklerin en çok keşfetmeye yakın olduğu dönem diyebiliriz. Çevresindeki dünyayı keşfeden bebekleri oyun kadar aynı zamanda tehlikeli durumlar da bekliyor olabilir. Bunun için evinizde yeni bir düzenleme yapın. Sivri ve köşeli sehpalarınızı kaldırın, özellikle çocuk odasında sivri uçlu mobilyalara yer vermeyin, prizleri kapatın, çekmece ve dolaplara güvenlik kilidi koyun, kaydırmayan halılardan kullanın.

Bebekleriniz sabah mutsuz ve ağlayarak uyanıyorsa;

Bebeklerin sabah uyanma hali tüm gününe de yansıyacaktır. Bu nedenle kaliteli uyku için ona destek olmalısınız. Pamuk bir yatak ve yastık terlemesini önler. Uyku rutini uykuya geçişi kolaylaştırır, karnının tok ve altının temiz olması da uyku için şarttır. Bebekler aç olarak uyanırlar. Huysuz uyanma halini engellemek için sütünü ya da kahvaltısını önceden hazırlayın. Her sabah alt temizliğini yapın. Unutmayın ki; siz stresli olduğunuzda bebeğiniz bunu hisseder ve dışa vurur. Stresli durumları ona yansıtmamaya gayret edin. Güler yüzlü uyanarak ona sıcak bir merhaba diyin.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ