Bayraklı: Hz. Muhammed ümmiydi ama okuma biliyordu!

İlahiyatçı Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı'nın iddiasına göre; Hz. Muhammed okuma yazma biliyordu.

Bayraklı: Hz. Muhammed ümmiydi ama okuma biliyordu!
İlginizi çekebilir

İlahiyatçı Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Hz. Muhammed’in (s.a.v) okuma yazma bilmediğinin doğru olmadığını iddia etti.

Okuyup yazmaya uğraşmamış manasına gelen ümmîlik vasfının yanlış kullanıldığını belirten Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, bu konuda yazılan kitaplardaki ifadelerin de doğru olmadığını savundu.

ÜMMİ NE DEMEKTİR?

“Üm; anne demektir, ümmi; anneye mensup demektir. Anneden doğduğu gibi ahlaklı, tertemiz demektir” diyen Prof. Dr. Bayraklı, ümmînin anlamı böyle olduğu halde bize ‘okuma yazması yok peygamber olmuş’ şeklinde öğretildiğini ifade etti.

“Okuma yazma bilmeyen bir peygamber olur mu?” diye soran Prof. Dr. Bayraklı, şu açıklamalarda bulundu: “Yani vahiy katipleri Peygamberimiz’den daha kültürlü, daha üstün. Çünkü onlar yazma biliyorlar yazıyorlar ama Peygamber zavallı, okuma yazması yokmuş. Bu nasıl peygamber? Okuma yazması yoksa vahiyleri nasıl takip etti? O kadar ticaret yaptı. Hazreti Hatice ile birlikte ortaklık yaptı ta 40 yaşına kadar. 25 yaşında Hazreti Hatice ile evlendi. Daha evvelinde de ticaret yaptı. Okuma yazmasını bilmeyen bir adam ticaret yapıyor. Peygamber oluyor. Nasıl oluyorsa! Dolayısıyla Hz. Muhammed’in okuma yazma bilmediği doğru değildir.”

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ