Başakşehirliler Mandala Atölyesi’nde stres attı

Desenler ve renkler dünyasının kapılarını aralayan Zendala Atölyesi büyük ilgi gördü. Ücretsiz atölye çalışmasına katılanların heyecanla çizdikleri mandalalar büyük beğeni topladı.

Başakşehirliler Mandala Atölyesi’nde stres attı
İlginizi çekebilir

Son dönemin en popüler stres atma yöntemi olarak bilinen mandala ile Başakşehirliler rengarenk bir mola verdi. Başakşehir Belediyesi’nin inovasyon Merkezi Living Lab Merkezi’nde gerçekleşen Zendala atölye çalışmasına Başakşehir’de yaşayan boyamaya ve desen çizmeye meraklı kişiler katıldı. Grafiker ve İllustrator Ayliz Abbas tarafından ilk kez gerçekleştirilen atölye çalışmasında birbirinden renkli ve yaratıcı mandalalar ortaya çıktı.

Mandala kelimesi, Doğu dillerinde “enerjiyi saklayan kap” anlamına geliyor. Genel olarak mandala, şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır. Zendala ise zentangle ile mandalanın birleşiminden oluşan bir çalışma. Yaklaşık iki saat süren atölye çalışmasında, A4 kağıt üzerinde çizilmiş olan mandalaların, keçeli ya da çizim kalemiyle çerçeveleri çizildi. Atölye katılımcıları örnek desen çizimlerini de kullanarak mandalanın içerisine desenler çizdi. Etkinliğine katılanlar mandalalarını büyük bir titizlikle boyadı.

Başakşehirliler için ücretsiz atölye çalışması

Zendalayı tecrübesi olmayanların bile yaparak keyif alabileceğini belirten Ayliz Abbas, “Zendala stresle baş etme konusunda çok etkili. Atölyemize her yaş ve meslek grubundan katılımcı var. Üstelik atölye çalışmalarımız ücretsiz. Burada kural yok, katılımcılar kendi özgün desenlerini ortaya çıkarabiliyor. Çizim yapmayı aşılamak istiyoruz, amacımız bu.” Rengarenk bir terapi yöntemi olan mandala hem ruhu dinlendiriyor hem de kişisel gelişim açısından büyük bir önem taşıyor.

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ