Astrolog Ebru Cinek'e göre 2017 olayları

2017 dünya ve Türkiye için nasıl bir yıl olacak? Ortadoğu’da kaos sona erecek mi? 2017’de Türkiye ekonomisini neler bekliyor? Siyasette yaşanacak gelişmeler neler? Ünlü astrolog Cinek, 2017'de bizleri neler beklediğini ve tüm merak edilenleri AKŞAM’a cevapladı.

Astrolog Ebru Cinek'e göre 2017 olayları
İlginizi çekebilir

Hint astrolojisinin uzman ismi Ebru Cinek, 2017’de bizi neler beklediğini AKŞAM’a anlattı… 

Hint (Vedik) astroloji son dönemlerde Amerika ve Avrupa’da çok popüler oldu. Türkiye’de Batı Astrolojisi’ne göre daha az bilinen Hint astrolojisinden biraz bahseder misiniz? 

Kökeni M.Ö. 4000-5000’li yıllara dayanan Vedik astroloji aslında Hint astrolojisi olarak da bilinir ve Doğu kültürünü yansıtır. Ayrıca tüm astroloji sisteminlerinin de başlangıcı olarak kabul edilir. Batı astrolojisine göre gökyüzünde aldığı referans noktaları ve kişinin yaşam yolculuğunu çok spesifik bilgilerle aktarabilen bu sistem yaygın olarak bilinen Batı astrolojisinden tamamen farklıdır. Vedik astrolojisi karmaya yani ruhun yolculuğuna ve taşıdığı kadim bilgilerle nokta atışı yaparak, kişinin karanlığına ışık tutar.

TÜRKİYE’NİN YILI

Siz 15 Temmuz’u aylar önce söylemiştiniz. Yine bir çok insan Clinton seçileceğini söylerken, siz Trump kazanacak demiştiniz. Sezgileriniz mi güçlü yoksa sedece yıldızların hareketlerine bakar mı böyle bir öngörüde bulundunuz? 

Sezgilerim güçlü ama bu yorumları sezgilerime dayanarak yapmadım. Doğduğumuz anda gökyüzünde ilahi bir düzen oluşur. Doğum haritaları da işte bu yüzden kişiye özeldir, parmak izi gibidir. Tabii bunu yorumlayabilmek için de hem sezgi hem de yetenek de önemli bir faktör. Ben Trump’ın haritasına baktığımda onun çok güçlü bir dönemde olduğunu gördüm. Clinton’ın haritası ise zorlu bir sürecin içinde olduğunu gösteriyordu. Clinton ve Trump’ın haritasının yanı sıra Amerika’nın doğum haritasını da incelediğimde çok net bir şekilde Trump’ın bu yarışı başarıyla bitireceğini görebiliyordunuz. 

2017 Türkiye için nasıl bir yıl olacak? 

Bir ülkenin haritasını analiz ederken o ülkenin başındaki kişinin de haritasını mutlaka incelemek gerekir. Bende öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum haritasını inceledim. Hem ülkenin karmasının güçlü olması hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın yaşadığı sürecin 2017 yılının ikinci yarısından itibaren güç kazanmasıyla 2017 ve 2018 yılları Türkiye için büyük döngünün başlangıç yılları olacak. Yabancı devletlerle savaş, örf, adet adına yeni antlaşmalar da olacak. Bu antlaşmaları yaparken, kararlar alırken Türkiye’nin çok dikkatli olması gerekiyor.

ORTADOĞU'YA ÖRNEK

Herkes Türkiye’yi takip edecek. Ortadoğu’da baş öğretmen konumuna geleceğiz. 2017 yılındaki bir diğer önemli nokta ise Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmesi olacak. Eylül itibarıyla Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş başlayacak ve yıl sonuna kadar da tüm alanlarda bu geçiş başarılı biçimde sağlanacak. AK Parti’nin haritasını incelediğimde, partinin yükselişinin devam edecek, Şubat ve Haziran 2017 aralığında da parti de  birçok yeni düzenlemelerde yapılacak. Ve 2023 yılına kadar da iktidarını sürdüreceğini rahatlıkla söyleyebilirim. 

OCAKTA TERÖRE DİKKAT!

2016 hem dünya hem de Türkiye açısından terörün arttığı bir yıl oldu. 2017 yılını bu açıdan siz nasıl değerlendiriyorsunuz? 

2017 yılı terör açısından 2016 kadar sert geçmeyecek. Ama Ocak ayın da dikkatli olmamız gerekiyor. Sıkışan enerjiler iyice açığa çıkmak isteyecek. Kısacası biriken cerahat akmasıyla bir nebze rahatlayacağız. Düşmanlar bu kadar gizli, saklı olmayacaklar. Yapılan terör eylemlerine önceden müdahele etme imkanı olacak. 

UMUT DOLU PLANLAR

2017 yılında bizleri neler bekliyor? 

Başta devletler olmak üzere toplumların felsefesinin değişmeye başlayacağı bir yıl olacak. Bundan dolayı 2017’de endişeyi bir yana bırakıp, gelecek için daha umut dolu planlar yapmaya başlamalıyız. Bu yılda önyargılardan kurtulmalı ve değişime açık olmalıyız. Genelde dünyada özelde Türkiye’deki yeni düzene alışmaya çalışarak, reformlara uyum sağlamalıyız. Ülkemizin geleceğine yönelik kaygılarımızdan kurtulup, etrafımıza olumlu enerji yaymalıyız. Dünya açısından da özellikle sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşanacak. Hastalıklara yeni çözümlerin bulunacağı, saklanan bazı bilgilerin ortaya çıkacağı bir dönem bizi bekliyor.

2017 yılında dünyadaki güç dengesi değişecek mi? 

Amerika dünyadaki süper güç konumunu artık kaybedecek.  Güç dengesi Amerika’dan Japonya’ya doğru kayacak. Japonya’nın çok güçleneceğini görüyorum. 2020’lere doğru güç dengesi açısından birinci ülke Japonya olurken, ikinci sırada da Türkiye yer alacak. Amerika kadersel açıdan artık zor bir döneme girdi. Dünyadaki hakimiyeti ve belirleyici rolünü zaten yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştı. 2017’de de ülke içindeki zorluklarla mücadele etmeye daha fazla yoğunlaşacağı için dünyadaki etkinliği ve gücü de azalacak. 

‘ABD TERÖRÜN GÖLGESiNDE’ 

Ortadoğu çok sancılı bir dönemden geçiyor. Bu zorlu süreç ne zamana kadar devam edecek? 

Bu ayın sonu ve ocak 2017’in sonuna kadar global ölçekte ama özellikle Amerika’da terör olayları bakımından tehlikeli bir süreç yaşanacak. Ortadoğu’da ise kaosun bitmesi bir yılı bulacak. 2017’den sonra bölgede güzel gelişmeler yaşanacak. 2025 yılında ise bölgede dinler arasındaki gerilimin bittiği, uzlaşının hakim olduğu çok iyi bir dönem başlayacak. Bu değişim dünyanın diğer bölgelerine de yansıyacak, global açıdan gerilimlerin ve savaşların son bulacağı, birlik ve berabeliğin hakim olacağı yeni bir döngü başlayacak.

‘TRUMP’LA BİZİM İLİŞKİMİZ ILIMLI’ 

Trump seçilmesi Amerika toplumu içinde de bölünmelere yol açtı. Ülkenin bir kısmı Trump’tan çok rahatsız görünüyor. Sizce Trump nasıl bir başkan olacak? 

Rahatsızlık duyanlar olabilir ama enerji olarak Amerikan halkı ülkenin başında Trump gibi bir yönetici görmek istedi. Korkulduğu gibi bir başkan olmayacak. Trump’ın başkan olması Türkiye açısından çok olumsuz bir etki yaratmayacağını düşünüyorum. Clinton’a göre ülkemizle çok ılımlı bir ilişkisi olacak. Trump için zor süreç Ocak’ta olacak. Kendisiyle ilgili yeni bilgilerin ortaya çıkacağı, spekülasyonların olacağı zorlu bir dönem yaşayacak. Amerika 2018’e kadar ekonomik ve terör açısından zor bir süreç yaşayacak.

ULUSLARARASI MADDİ YÜKSELİŞ

2017 ekonomik açıdan nasıl bir yıl olacak? 

Aslında 2017 yılında fokuslanacağımız alan daha çok ekonomi olacak. Ama yıl için yavaş yavaş ekonomik olarak yükselme ilerleyen yıllara ülkemizi global da ekonomik anlamda da zirveye oturtacak. Öyle yıllar geliyor ki mesela bankaların eski gücü kalmayacak insanlar gücü eline geçirecek ve takas usulü ile alıveriş yapacak. 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin yani digital para iyice yayılacak. Belki şimdi kimse bunu farketmiyor ama kredi kartları da ilk kullanıma başlandığında da inanmamıştı.

Tuba Kalçık - Akşam

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ