Özge Genlik tüm yazıları

Uzman Psikolog

ANNE= ?????

YAŞAM = ANNE

"Anne" kelimesini işittiğinizde ilk aklınıza ne geliyor? İlk zihninize gelen sizin "yaşam" ile iligili temas sınırlarınızın göstergesidir. Anne tanımınız aslında, yaşamınızın bir özetidir. 

Anne; bir canlının Dünyaya gelmesine vesile olan en yüce yaratıcı ve dönüşüm gücünü sembolize etmektedir. Yaşam ise; ölüm-doğum döngüsünde tezahür eden "kendini hatırlama"yolculuğudur. Bu yolculuktaki en kıymetli yol göstericilerimiz: "acılarımız"dır. Acının içine doğru yürüyebilme cesareti gösterdiğimizde dönüşür, gerçekte kim olduğumuzu hatırlarız.

Ancak yaşam yolculuğumuzda çoğunlukla "problematik" bir halde olmayı başımıza gelenler neticesinde veryansın etmeyi gerçeklik boyutundan bakacak olursak "kolay" olanı tercih ediyoruz. Halbuki başımıza her ne gelirse gelsin ve başımıza her ne gelecekse gelsin şu an sonsuz öz mutluluk anıdır. Bunun için "perdenin arkasına bakmaya" cesaret etmek gerekiyor. 

Perdenin Arkasında Ne Var? Tüm hissiyatlarınızın "Öz"ü nereden geliyor acaba? Bu sorunun yanıtı : anneannenizin rahminde gizli, nasıl mı? Okumaya devam edin lütfen...

Yaşamın size yaklaşımları nasıl? Bir gününüzü gözden geçirin çevrenizdeki diğer insanlar sizin ile nasıl etkileşimde bulunurlar? Sakince mi? Öfkeli mi? Neşeli mi? Agresifçe mi? Yoksa çoğu zaman görmezden gelindiğinizi mi duyumsarsınız? Ya da ne yaparsam yapayım her işim ters mi gidiyor dersiniz? 

Analitik psikoterapinin kurucusu Carl Gustav Jung a göre; anne= yaşam dır. Jung; "siz annenize nasıl davranıyorsanız, yaşam da size öyle davranır" demiştir. 

 

Şimdi bir gözden geçirin anneniz ile olan bağınızı, bu bağ hangi duyguların zemininde kök salıyor? Sevgi, aşk, umut, neşe, öfke, üzüntü, küçümseme...Ve yaşam size nasıl yaklaşıyor? Nasıl bir dil ile iletişim dili ile etkileşimde bulunuyor? Soruları okurken zihninize düşen yanıtları sadece nefesinizi gözlemleyerek bedendeki değişen hissiyatların farkında olarak gözlemlemeyi tercih edin.

Dünyada gezegenindeki var oluşumuzun kökleri anneannemiz annemizi rahminde taşırken oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Bir başka deyim ile zihinsel-duygusal-fiziksel-ruhsal/tinsel olarak var oluşumuzun temelleri anneannemizin rahminde başlıyor. Anneannemiz, annemize gebe iken, annemiz anneannemizin rahmindeki oluşum sürecinde iken biz de annemizin yumurtalıklarındaki potansiyel yerimizi almış oluyoruz.

Bu bağlamda özellikle zihinsel ve duygusal bedenimizde taşıdığımız izlerin kökü anneannemizin bilinç yapısına dayanıyor. 

Anne-babalarımızı seçerek Dünya gezegenine geldiğimizi hatırlarsak, aslında anneannemiz ile annemiz arasındaki ilişkiyi irdelemek hatta bir aile ağacı çizerek anneannemizin annesi ile olan iletişimini mercek altına alacak olursak şunu fark edebiiriz ki; tüm iletişim kalıpları bizi "ÖZ"ümüzü hatırlamamız için bize sunulmuş hediyeler. 

Bu bağlamda anneniz ile dargınsanız "olanı olduğu gibi kabul edin" siz farkındalıkla eyleme geçmeye niyet ederek önce kendinizi sonra annenizi affedin. Böylece zihninizdeki "küçük ben" den özgürleştiğinizi fark edeceksiniz. Yaşamı yaşamaya başlayın şimdi ve burada...

Uzman Psikolog Özge Genlik-  mistikalem.com

info@vestaakademi.com

 

 

 

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ