Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Akiferler stres altına

DÜNYA'NIN AKİFERLERİ YÜKSEK STRES ALTINDA.

İçinde suyun birikip akabildiği geçirgen kayaçlarla, yeraltı su yataklarındaki suyu depolayabilen, taşıyabilen, iletken geçirimli jeolojik tabakalar olan Akiferler, Dünya insanlarının içme, sulama deposu, dayanağıdır. Son uydu verileri bu konuda iç açıcı olmayan veriler sundu.

Dünyanın en büyük 37 akiferinin eğilimleri, (NASA) ve Alman (DLR) arasında ortak bir çaba ile ve iki uydu sayesinde verileri topladı. Dünya'nın yer altı sukaynaklarının çok değerli ve çok kapsamlı bir resmini oluşturdular.

Azalan trendleri ile akiferler, haritada kırmızı ve sarı tonlarında gösterilmiştir.
Sonuçlara göre, 7 akifer aşırı stresli, 3 tanesi yüksek stresli, 5 tanesi orta, 7 tanesi dengesiz, sadece 15 akifer sürdürülebilir kullanım oranları gösteriyor. Stressiz akiferler, ormanlık ve yağmurla beslenen bölgelerde yerleşik halde.

Yüksek stresli akiferler su kaynaklarını takviye edemiyor. Bu durum da sosyoekonomik ve politik gerilimlere neden olmaktadır.

Suudi Arabistan, Yemen, Katar, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Irak ve Suriye bölgelerinde genelinde 60 milyondan fazla kişiye hizmet veren Arap Akifer Sistemi şu an, Dünya'nın en aşırı stres yüklenmiş yeraltı suyu kaynakları arasında görülüyor.

Indus Havzası akiferi, kuzeybatı Hindistan, Pakistan ve Kuzey Afrika'da Murzuk-Djado Havzası, sırasıyla ikinci ve üçüncü en stresli sistemlerden.

ABD ve Manitoba, Saskatchewan ve Alberta parçaları arasında uzanan Northern Great Plains Akiferi, diğerlerinden iyi durumda.

Dünyanın yeraltı suyu rezervleri hızla tükenmektedir ve bu konuda küresel bir çabanın gereği ortadadır. Bölgesel kuraklıklarla, rezervler kuruduğunda, göçleri, demografik değişimlerin dengeleri zorlamasını ve daha bir çok olumsuzluğu yanında taşıyacaktır.

HARİTANIN DAHA BÜYÜK HALİ İÇİN: http://s04.whatnext.pl/.../uploads/2015/06/grace20150616.jpg

Ferda Ercan Uyulan -  Okültizmveenerji Kitap.

www.facebook.com/okultizmveenerji

 

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ