Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

Ağustos ayının mistik taşı: Peridot

AĞUSTOS AYININ MİSTİK TAŞI PERİDOT.

Akşam zümrütü ve Zeberced adları ile de bilinen Peridot, bazı Pallasite göktaşlarının içinde de sıkça bulunmuş, en eski taşlardandır. Merkür ile Venüs gezegeni etkisindedir.

Bazen limon sarısı ve limon yeşil renklerindedir. En değerli rengi koyu zeytin yeşilidir. Zeberced, Kızıldeniz'deki Zagbargat adlı ada ile ilişkilidir. Bu ada, eski bir peridot kaynağına ev sahipliği yapmış. Antik Mısır'da rahiplerin kullandığı taş, Roma ve Grek uygarlığında saç boncukları ve yüzük yapımında, ayrıca kakmalarda öne çıkıyordu.

Güneş'i ve kraliyet onurunu sembolize eden taşı, sıklıkla sol kola takarak, Ortaçağ boyunca kötü ruhlara karşı savunma aracı halinde kullanmışlardır. Şans, neşe, huzur, ün ve koruma, korkuları defetme gibi bağlantıların sağlanması peridotu takanla uyumlanır. Değer, inanç, içtenlik ve sağlam karakter getireceğine inanılır. Pankreas, dalak ve akciğer rahatsızlıklarında şifa verici etkisi olduğu düşünülmüştür. Vücut, zihin dengesini sağladığına, kaygıyı düşürüp zihni açacağına ve kişisel gelişmeyi hızlandırdığına inanılmaktadır.

Evliliğin 16. yılı taşı olarak, anlamlı hediyelik takılarda kullanılması önerilir. Taşın uyumlu olduğu çakra, kalp ve güneş sinirağıdır. Aslan, Başak ve İkizler burçlarına enerjisi ile yararlı olabilir.

Hawaii yerlileri, peridotun ateş tanrıçaları Pele'nin gözyaşları olduğuna inanıyorlardı. Tabi volkanik püskürmelerle, yeşil minik kristaller halinde sahilleri kaplaması olağan olduğundan, peridotun onlar için başka farklı anlamları da bulunabilir.

Bu taş, bir Olivin minerali türü olarak, Fayalit ve forsterit gibi iki mineralden oluşur. Bazı kişiler onu zümrütle karıştırarak yanlışa düşerler. Hatta yeşil garnet ve turmalin ile de karıştırıldığı görülür.

14. yy. başlarından 1918'e kadar Peridot Osmanlı İmparatorluğu'nda da çok fazla kullanılan bir taş oldu. Türk Sultanlarının takı, türban süsü, taht kakması, mücevher kutusu ve diğer birçok kutu ve kılıç kını süslemelerinde Topkapı Müzesi'nde görülen altın taht örneğinde olduğu gibi peridot kullandırılmıştı. Bu taht, 1 inç çapında 955 Peridot ile dekore edilmiştir.

Peridot kristalleri, Pakistan, Kaşmir, Afganistan sınırı, Çin, Avustralya, Brezilya, Kenya, Seylan, Norveç, Sri Lanka, Avustralya, Meksika ve Seylan'da bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nde, küçük taşlar Arizona'dan çıkarılır. Burma’dan gelen, parlak yeşil ve ipeksi ışıltı veren taşlar diğer ülkelerden gelenlere oranla daha pahalıdır.

Ayrıca Oniks /Sardoniks, Ağustos ayı için alternatif taşlardandır.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ