Ali Rıza Bayzan tüm yazıları

Eğitimci Yazar

Aforizmalar

İnsanları eleştirmeyi bir marifet sayma, dünyanın en kolay şeyi eleştirmek. İnsan evladının milyon tane hali var, halden anlıyor musun ondan haber ver.

***

Her zaman istisnalar kuralları bozmaz diyemezsin. Zaman gelir istisnalar kuralların mezarı olabilir.

***

Sadece Türkiye'de değil dünyada da Tasavvuf'a olağanüstü ilgi var. Bunun sebebini soranlar var. Bendenize göre bunun en temel sebebi insanların içlerinde derin boşluk hissetmeleridir. Ünlü varoluşçu terapist Rollo May (ö. 1994) "Kendini Arayan İnsan" adlı kitabında yazdığı gibi: "Yirminci yüzyılın ortasında bireyin esas probleminin “boşluk” olduğunu söylemek size şaşırtıcı gelebilir. Bununla sadece insanların ne istediklerini bilmediklerini söylemeye çalışmıyorum; insanlar aynı zamanda ne hissettiklerini de pek anlayamıyorlar."

***

Kindi der ki; İnsanın başkasına acı ve üzüntü verecek şeyler yapması zulümdür. İnsanın kendisi için acı ve üzüntü verecek şeyler yapması da zulümdür.

***

İslamiyet eyvAllah boynumuzun borcu. Ama insaniyet ve medeniyet de boynumuzun borcu.

İslamiyeti, insaniyetten ve medeniyetten ayırdığınızda Mevlana'nın anlattığı ayı ile arkadaşlık yapan adamın hikayesi çıkar karşımıza. Ayı, uyumakta olan dostunun kafasına konan sineği kovmak için uğraşır. Beceremeyince sineği öldürmek için koca kayayı dostunun kafasına indirir. Necip Fazıl'ın "Ham yobaz kaba softa" dediği bu insaniyetsiz ve vahşî fanatiklerden neler çekti, neler çekiyor İslam dünyası!

***

Canlı cansız yaratılan her şey Allah'ın bir âyetidir. Evcil olsun yabanıl olsun hiçbir hayvana haksızlık yapamazsın. Haksızlık yapan bilsin ki Allah ya bu dünyada ya da öte dünyada hesabını soracaktır.

***

Kâşif merakıyla etrafa bakınca görmediğimiz şeyleri görmeye başlıyoruz. İnsanlar bir âlem, gökyüzü bir âlem, hayattaki hoş esrarengizlikler görünmeye başlıyor.

***

"Umut, önümüzde kapılar kapandığında Allah’ın bize açık tuttuğu diğer kapılar olduğuna inanıp aramaya başlamaktır."

Ali Rıza Bayzan - Mistikalem.com

bayzan@gmail.com

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ