Mehtap Kayaoğlu tüm yazıları

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

Abartılmış cinsel fanteziler evliliklere zarar veriyor!

“Sonsuz, sınırsız hayal, değişik heves, değişik düşünüş” anlamlarına gelen fantezi kelimesi, çeşitli şekillerde herkesin hayatına girdiği gibi, son yıllarda evlilik hayatınızın yeni baş belası olma yolunda hızla ilerliyor maalesef.

Normal şartlarda hayal kurmak, fantezi geliştirmek her insan için kaçınılmazdır. Ergenlik döneminde, ilerde nerede olduğumuzu hayal ederek meslekler seçeriz. Mucit ruhlu kişiler, fantastik dünyalarına uzanabilmek için koşturduklarında, aslında insanlığa çok güzel hediyeler verdiklerinden habersizdirler. Anne babalar çocuklarıyla ilgili gelecek hayalleri kurduklarında, ellerinin altındaki güzel günlerini kaybetmenin acısını unuturlar kolaylıkla. Kızımızı gelin olarak evden çıkarırken, gidenin arkasından üzülmeyi engelleyen en güzel şeydir, birkaç yıl sonra torunlarımızla oynayacağımız hayali.

Fantezi böyle bir şey aslında.

Peki evlilik hayatında aldığı yeni şekli nasıl? Evet..evet… tam da tahmin edebileceğiniz gibi! Fanteziler güzelleştirmek, iyileştirmek, monotonluktan uzaklaştırmak, değişiklik katmak ve yeni ivmeler kazandırmaktan çıktı. Fantezi=sapkınlık, fantezi=zorlama, fantezi=saçmalamaya başlama….vb. gibi durumlara doğru hızla yol almaya başladı.

Nasıl mı? Hemen anlatayım.

Özel yaşamınızı güzelleştirmek için abarttığınız fanteziler, evlilik hayatınızı mahvediyor. İnternetin ve diğer kitle iletişim araçlarının olumsuz yanlarını kullanmaya meraklı aile bireylerinin, gerekli gereksiz her türlü sitelere girmesi, oralarda hoş olmayan sapkın/iğrenç görüntüler izlemesi, izlediklerini hayatına uygulamak için eşini zorlaması sonucu pek çok ailenin, evlilik hayatının kötüye gitmeye başladığını biliyor musunuz?

Bu konuda çok fazla sorun duymaya başladım son bir kaç yıldır. Şöyle ki; eşinin bazı sapkın istekleri olduğunu, bunlara cevap vermekte zorlandığını, yapmak istemediğinde boşanma tehditleri aldığını söyleyen eş sayısında ciddi bir artış olduğunu gözlemliyorum.

Öncelikle hemen belirtmekte fayda var sevgili okurlar. İnsanların mahrem hayatları, mahremdir! Tamamen iki kişi arasındadır. Kendiliğinden ve doğal olarak yaşanmalıdır. Başkalarının, hele de bu işi sektör haline getirmiş ahlaksızların güdümünde olmamalıdır. Eşlerin mahremiyet ilişkilerini bozacak, onlarda utanma duygusu uyandıracak, suçluluk duygularına vesile olacak, kendinden tiksinmesine neden olacak sapkınlıkları asla ama asla içermemelidir! Eşlerden birinin hoşuna gidecek bir davranış, diğerinde itici duygulara neden oluyorsa tekrarlanmamalıdır. Evlilik ilişkileri, orda burada izlenen saçma görüntülerin deneme tahtası haline getirilmemelidir. Eşlerde moral bozacak türden hayaller kurarak, ilişki yıpratılmamalıdır. Başka kişiler düşünülerek, eşe duygusal zarar verilmemelidir. Fantezi kurmak, saplantı haline getirilmemelidir. Bir ilişkide fantezinin olmaması ne kadar sıkıcı ve monotonsa; gereğinden fazla olması, her gün her gece farklı şeyler yapmaya çalışılması bir o kadar saplantıdır ve kişiyi zamanla evlilikten soğutmaktadır.

Önceden evliliklerde ilişkiyi güzelleştiren, kaliteli hale getiren yaklaşımlar yoktu. Bu tür girişimlerin ilişkileri çok daha kaliteli hale getirdiğini söyledik. Pek çok çift, birbirlerini önemseyip, değer verdiklerini gösterecek tatlı değişiklikler yaptı hayatında. Zararsız masum değişiklikler.

Derken... derken insanlara bir haller oldu. İkili ilişkiyi güzelleştiren, çiftlerin birbirine olan muhabbetini artıran, yakınlaştıran, birbirlerini daha çok sevmelerini sağlayan masum fantezileri raydan çıkarıp, evliliklerini bitiren malzeme yapmayı başardılar.

Uzatmaya gerek yok bence. Herkes ne söylemek istediğimi anladı.

Eski büyükler "Her şeyin azı karar, çoğu zarar." demişler. Doğru söylemişler. Evliliği dostluktan, arkadaşlıktan, hayatı birlikte kucaklamaktan, geleceğe birlikte adım atmaktan, yol arkadaşlığından çıkarıp, sadece yatak odasına hapsedenler için söylediklerim anlamsız!

Farklı olanla birlikte yaşamayı başaran, geleceğe nur topu gibi evlatlar hediye etmek isteyen, birbirini, birbirinin emaneti olarak görenler içinse söylediklerim az bile! Çünkü evliliğin ve eş olmanın kıymetini onlar zaten biliyor!

Evlilik bu... İllaki sorunlar olabilir. Bazen kısır döngülerde kaybolup gittiğinizi hissedersiniz. Bu gibi durumlarda işin uzmanlarına başvurmak varken, neden kendinizi suçluluk duygularına itecek yanlış kanallara kayasınız ki?

Sevgiyle kalın...

Mehtap Kayaoğlu - Mistikalem.com

Psikolojik Danışman&Psikoterapist

0212 583 00 22
mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ