Alışveriş

Paşabahçe Mağazaları Göbeklitepe objelerini sunar

Paşabahçe Mağazaları, Camda Dünya Mirası’ koleksiyonuna dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen Göbeklitepe’den iki figür ekledi.

Paşabahçe Mağazaları Göbeklitepe objelerini sunar

Paşabahçe Mağazaları, ‘Camda Dünya Mirası’ koleksiyonunda yer alan ‘Göbeklitepe Figür’ ve ‘Göbeklitepe Dikilitaş Obje’yi tarih ve sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

‘Göbeklitepe Dikilitaş Obje’, tapınaklarda bulunan T biçimindeki sütunlarda görülen el, kol tasvirlerinden ve sütunlar üzerinde işlenmiş hayvan rölyefleri ve soyut sembollerden esinlenilerek tasarlandı. Taş devrinden kalma bu tapınakların yapılış biçiminde ortak bir özellik göze çarpmaktadır. T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer almaktadır. T biçimindeki sütunlarda görülen el ve kol tasvirleri nedeniyle, sütunların stilize edilmiş insan formları olduğu düşünülmektedir. Sütunlar üzerinde, işlenmiş hayvan rölyefleri ve soyut semboller mevcuttur. Üretimi 2.000 adetle sınırlı, el imalatı camdan üretilen Göbeklitepe Dikilitaş Obje ‘pate de verre’ tekniği ile şekillendirildi.

Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan dünyanın en eski tam boy heykelinin modelinden esinlenilerek tasarlanan ‘Göbeklitepe Figür’ ise el imalatı camdan üretildi ve ‘pate de verre’ tekniği ile şekillendirildi.

Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedildi. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başladı. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kültür merkezi olduğu anlaşılmıştır.

Yorumlar