24.000 Liraya Voynich!

Dünyanın en gizemli kitaplarından Voynick El Yazması, 8000 Euro’ya satılıyor.

24.000 Liraya  Voynich!
İlginizi çekebilir

İspanya’nın kuzeyindeki Burgos kentinde bulunan ve yayımladığı el yazması kitaplarla tanınan Siloe Yayınevi, dünyanın en gizemli kitaplarından Voynick El Yazması’nı çoğaltıp, 8000 Euro’ya satıyor. Siloe, kitaptan, bugüne kadar 698 adet bastıklarını ifade ediyor. Kitap üzerinde inceleme yapmak isteyen çok sayıda kişinin başvurusu ve Yale’in izin vermesinin ardından da para karşılığı satılmak üzere 300 tane ön sipariş aldıklarını açıklıyorlar.

Bizim para birimimiz ile yaklaşık 24.000 TL civarı bir bedeli olan Voynich’in orijinali ise Amerika’nın Yale Üniversitesi Kütüphanesi’nde. Gizemi günümüzde bile çözülemeyen ve 1912’de bir İtalyan Manastırı’ndaki Cizvit Papazları’ndan alındığı bilinen Voynich El Yazmasının, 15. Yüzyılda kaleme alındığı sanılıyor.

Yayınevinin Müdürü Juan Jose Garcia, Voynich’e dokunmanın bir deneyim olduğunu, tanımlaması zor bir his uyandırdığını ve gizemli bir aurası olduğunu söylüyor. Üzerinde ilginç bitki ve çıplak kadın çizimleri bulunan kitabın, büyü yapımında kullanıldığı da iddialar arasında…

 

Kaynak: Dailymail.co.uk

Mistikalem.com, Ozanay Alpkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ