Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

22 Eylül Sonbahar Ekinosu - Mabon -

22 EYLÜL SOBAHAR EKİNONUSU - MABON

16 EYLÜL - 30 EKİM 2016,  GÜNEŞ BAŞAK BURCU’NDA

16 Eylül 2016 tarihindeki Hasat Dolunayı esnasında, Ay bize yakın ve çok büyük  görünmüştü,  o gece gerçekleşen halkalı tutulma ise, soluk bir gölgelenme altında Dünya’nın Doğu Yarımküresi’nde izlenmişti. Yine 16 Eylül 2016’da, Güneş, Aslan burcu’ndan Başak burcu’na girmişti.

Böylece güçlü bir değişiklik silsilesi ile ve büyük olasılıkla, birçok işin, üst üste yığılarak uğraşılar oluşturacağı 1 aylık süreç başlamış oldu.

30 Ekim’e dek,  enerjisi yükselen değişimlerle sürecek günlerde,  "Başak" bir bilmecenin parçası gibi, aradığınızı bulduracak denli iyi gelişmelere kapı açabilir. Hayatınızda ne gerekli, ya da, ne gereksiz ise, bu dönem boyunca üzerinde yoğunlaşarak çalışmak, seçmek oldukça önemli. Başak özellikle; işe yaramayan, geleceğe anlamsız takıntı yaratan, sabitlenme ihtiyacı içindeki birçok şeyi yaşamımızdan ayırıp uzaklaştıracak gücü ve iyi şansı bize sağlayabilir. 

Zihni güçlendiren bir akışla, eylemleri sözlerden etkin kılar. Bu gücü ile, gerçekten ne yapmak istediğimizi bize tanıtır.  Yetkinlik arayışımız artacaktır ki;  yetkinlik, kendi aklının kontrolünü ele alan, özüne dürüst bir bakışla, ne istediğini tartan kimsenin ödülüdür.

Başak, doğruluk ve güvenilirliği tanımlayan yıldız işareti olmasının yanında, gerçeğe konsantre olma gücünü sunar. Mantıklı, açık düşünme, dürüstlük ve netlikle iyi şansın yolunu açar. Eğer bu süreçte, yeterince canlı, şanslı ve ümitli hissedebiliyorsak, üzerimizdeki etkisi büyük demektir.

30 Ekim'den itibaren Güneş, Terazi takımyıldızına girecek. Sonbahar Ekinoksu 22 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşirken, Güneş de, Başak Takımyıldızı önünde  konumlanmış görünüyor.

Sonbaharda, Ay, Güneş ve Gezegenler eklipsinin; akşam ufku ile dar açı kurması yüzünden, sonbahar ekinoksuna yakın zamanlı dolunayların doğuşları, bu dar açı ile ilgili, yaklaşık 25 dakika erken zamanlıdır. Ekliptik dar açı nedeni ile, gün batımı ve Ay'ın doğuşları arasındaki karanlık uzun sürmez. 

Hasat Dolunayı'nın ardından gelen Ekim dolunayı, Kuzey yarımkürede Avcı Dolunayı adını alıyor. Bir sonraki supermoon etkili Hasat Dolunayı ise, 5 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşecek. bir sonrakib

Sonbahar Ekinoksu Bu yıl 22 Eylül’de. Geniş bir coğrafyada MABON,  doğanın bereketini gösterdiği zamanları ifade ediyor, ekinler toplanırken, hasat kutsanması, aydınlık ve karanlık arasındaki denge üzerine.

GÜNÜ GECEYİ TARTTIK, EŞİT GELDİLER

Sonbahar; Dünya’nın akşamıdır. Kış, Dünya’nın gecesi, İlkbahar; sabahı, Yaz ise Dünya’nın akşamüzeridir. Böylece Dünya, 1 tek gününü, bizler için geçen 1yılda, 365 gün içinde yaşamış olur.

Yılda iki kez, Mart ve Eylül aylarında yaşanan İlkbahar ve Sonbahar ekinokslarında, gündüz ve gece, oniki saat ile eşitlenir. 22 Eylül’de Kuzey yarım küre için Sonbaharın ilk günü başlarken, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlayacak. Diğer yandan, Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gece ve Güney Kutbu’nda ise, altı aylık gündüz başlayacak. 

Gece- Gündüz eşitliğinin dönüm noktasının iç anlamı, insandaki "Ben" bilincinin "Birlik"le denge kurması gereken bir devreye girişidir. Sahip olunan şeyler için şükrederek, denge kurmak ise, yaşamı onurlandırmaktır. 

Sonbahar, ezoterik anlamda oldukça gizemli bir zaman. Gelmekte olan kışın karanlığına bakmak üzere iken, içimizde, üstesinden gelmemiz gereken karanlıklar varsa, kendi yeraltımıza, kendi savaşçımız yardımı ile inerek,  iç mücadelemizi sürdürmemizi öngörüyor.

MABON

Wicca geleneklerinde, Mabon olarak adlanan bu Ekinoks; eşitlik, özgüven ve denge ile ilişkilendirilir. Hasat kutlamalarının yanı sıra, insanın, tutsaklıklarından şifalanması için ritüeller düzenlenir. Bir anlamda şükran günü gibidir. Sarı renk ağırlıklı yiyecekler ve elma, üzüm, tarçın, karanfil, nar, havuç, fındık, mısır, balkabağı, patates yenilir, bunlarla çörek ve kekler yapılır. Güneş’in enerjisini getireceğine inanılan, kehribar, altın, sarı akik, sarı topaz, safir gibi taşlar takılır. Mabon Tanrıçaları; Modron, Morgan, Epona, Persephone ve Demeter, Tanrılar ise; Thor ve Green Man’dir.

Sonbahar Ekinoksu, ilk on günde, yenileyici ve seçimlerimizi etkileyen bir ruhaniyetle akacak,  olumsuzlukları onarmak için yeni fırsatlar sunacak. Geçmiş sıkıntıların telafisinde, belli çalışmalarla denge aktivasyonunu sağlamamız yararlı olacaktır.


Ferda Ercan Uyulan / Okültizmveenerji Kitap.
www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ