Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

21 Haziran Yaz Gündönümü

21 HAZİRAN 2015 YAZ GÜNDÖNÜMÜ.

Yaz nihayet geldi ve Kuzey Yarımküre'de yılın en uzun günü; Latince SOLSTITIUM ''Güneş hala duruyor'' anlamındaki solstice-gündönümü yarın gerçekleşiyor, Bu yıl, 21 Haziran Pazar içinde yer alan Yaz başlangıcı, farklı kültürlerde özel bir gün halinde kutlanılıyor.

Yenileme, bereket ve hasat zamanı olarak, antik kültürel uygulamalardan miras kalan çeşitli ritüellere esin olan gündönümünde, toprak verimini çoğaltmaya başlar.

Gündönümü, Ateş festivalleri , barış ve evlilik günleri için, ayrıca, kurutularak saklanacak otların toplanması için önemlidir. Şenlik ateşleri, Güneş'in en güçlü dönemini kutlar. Sedefotu, eğreltiotu kullanılarak, tılsım benzeri koruyucular yapılır. Akan enerji kutsanır, evler ve hayvanlarla, tarlaların korunması için etrafa asılır. Güneş tanrısı ve tanrıçaların onurlandırılması unutulmaz. Gelenekler birçok yerde sürdürülmekte ve kutsal taş anıtlarda toplanılarak, törensel uygulamalar için programlar düzenlenmektedir.

Haziran gündönümü Kuzey'e en uzun günü ve Ekvatorun güneyine ise, en uzun geceyi taşıyor. Güney Yarımküre'de 21 Haziran, Kış mevsiminin başlangıcı, gölgelerin en kısa göründüğü gün. Bugün Kuzey kutbunda Güneş hiç batmayacak.

Venüs ve Jüpiter Batı gökyüzünü aydınlatırken, 21 Haziran gün batımından sonra manzara alacakaranlıkla birlikte muhteşem olacak. Kuzey enlemlerde, Jüpiter, günbatımını takiben yaklaşık 3.5 saat parlayacak.

Ferda Ercan Uyulan / mistikalem.com

www.facebook.com/okultizmveenerji

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ