Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

21 Haziran Litha Dolunayı

21 HAZİRAN 2016 YAZ GÜNDÖNÜMÜ - LİTHA, DOLUNAY.

Ekvatorun güneyine en uzun gecenin, kuzeyine ise, en uzun günün hakim olacağı; Latince SOLSTITIUM ''Güneş hala duruyor'' anlamındaki solstice-gündönümü bugün gerçekleşiyor. Dolunay ve Yaz Gündönümü, 21 Haziran 2062 tarihine dek, bir daha ayni zamana düşmeyecek. 

20 Haziran 2035’de ise Dolunay olacak, ancak gündönümü, bir gün sonra gerçekleşecek. En son Dolunay’a eşlik eden Haziran gündönümünü ararsak, 21 Haziran 1986 tarihindeki zamana denk gelmişti.

21 Haziran Yaz başlangıcı, farklı kültürlerde özel bir gün. Yenilenme, bereket, hasat zamanı ve çeşitli ritüellerle, gündönümünün, toprağın bereketine katkısı anlamlandırılacak. Paganlarda Litha adını alan Yaz gündönümündeki şenlik ateşleri, ateş festivalleri, eskilerden beri Güneş'in bu en güçlü dönemini kutlamak için. Barış ve evlilik günlerinin, kurutulacak otların toplanmasının artık zamanı gelmiştir. Sedefotu, eğreltiotu kullanılarak, yapılan tılsım benzeri koruyucular da, evler, hayvanlar ve tarlaların güveni için asılır. 

Zümrüt veya yeşil parlak taş takmak, beyaz mum, gül ve limon tütsüsü yakmak enerji akışını kutsayacağına inanılan eski geleneklerden. Bu gece, bekar bir kızın, yedi farklı çiçek toplayarak, yastığının altına koyup uyuması, böylece, gelecekteki eşini rüyasında görebileceği inancı Kuzey Avrupa ülkelerinde yaygındır. 

Nehir, göl, kuyu veya denize çiçek çelengi bırakılır. Bu çelenklerin sudaki hareketlerine bakılarak kehanetlerde bulunulur. Güneş tanrısı ve tanrıçaların onurlandırılması unutulmaz. Gelenekler birçok yerde sürdürülmekte ve kutsal taş anıtlarda toplanılarak, törensel uygulamalar için programlar düzenlenmektedir.

Güney Yarımküre'de 21 Haziran, Kış mevsiminin başlangıcı, gölgelerin en kısa göründüğü gün. Bugün Kuzey kutbunda Güneş hiç batmayacak. Dolunay ise, ışıl ışıl, 

Ramazan ayının bereketi ve huzuru ile, mutlu yaz gündönümleri.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com
www.facebook.com/okultizmveenerji

 

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ