Ferda Ercan Uyulan tüm yazıları

Okültizm Uzmanı

11-14 Ağustos Perseid Duşu

Yıllık meteor yağmurları içinde en etkini olan Perseid'ler, 11-12-13-14 Ağustos tarihlerinde zirveye ulaşacak. Antik Yunan Mitolojisinde Ölümlü Danae ile Zeus'un oğlu olan Perseus, Medusa Gorgon'u öldüren kahramandı. Zeus, Danae'nin tunç kaplı odasının tavanındaki küçük bir hava deliğinden içeri, altından bir yağmur halinde girmiş ve Perseid yağmuru, zaman zaman bu mitolojik an ile ilişkilendirilmiştir.

Bir ateş topu; gökte görebildiğimiz uzaklıktaki Venüs büyüklüğünde ve parlaklığında bir çok meteor. Perseid ateş toplarının ana nesnesi, gizemli komet; Comet Swift-Tuttle. Bu kuyrukluyıldız, 26 km.lik bir çekirdeğe sahip ve çok sayıda ateştopu üretebiliyor. En son Aralık 1992 tarihinde Güneş'e en yakın noktasına ulaşan Swift Tuttle, 2126 yılında geri dönecek ve Güneş'e yaklaşacak.

Swift Tuttle kuyruklu yıldızı Güneş etrafındaki dolanımını 130 yılda bir tamamlıyor ve uzayda bıraktığı kalıntıların yörüngesinden, dünyanın her sene ayni zamanlarda geçişi ile bir meteor yağmuru oluşuyor. 2126 yılının Ağustos ayında bu komet bizimle çarpışma olasılığını bertaraf ederse, yine dolanımını sürdüreceği periyota dönebilir.

Gece yarısından sonra, Kahraman yani Perseus takımyıldızı, bir noktadan Perseids'leri ortalama pik büyüklüğü -2.7 halinde yollara dökecek. Eğer, geriye doğru, Perseid meteor yollarının izlerini arasaydık, Kahraman- Perseus Takımyıldızı önünde bir noktaya gelirdik, bu nedenle onlar da Kahraman onuruna adlandırılmış ve Perseid adını almış olurlar.

Perseid meteor yağmuru Kuzey Yarımküre için, yılın en harika meteor yağmuru. Saatte 50 ila 100 göktaşı üretecek. Şafaktan önceki erken saatler en fazla göktaşının düştüğü zamanlar ve parlak Perseid'ler çok farklı yönlerde hızla uçuşacak. Meteoritlerin bazıları saatte 210.000 kilometre (130.000 mil) hızla Dünya'nın üst atmosferine çarparak ışık saçacaklar.

Ferda Ercan Uyulan -  Okültizmveenerji Kitap.

www.facebook.com/okultizmveenerji

 

Yazarın diğer yazıları
Tüm yorumlar
BURÇ YORUMLARI
NAMAZ VAKİTLERİ